دوره آموزشی - پژوهشی نظام تعلیم و تربیت کودک و نوجوان

دوره آموزشی - پژوهشی نظام تعلیم و تربیت کودک و نوجوان

دوره ی اول: نظام فلسفی تعلیم و تربیت کودک و نوجوان


بروشور دوره را دانلود نمایید آشنایی با مجموعه ی فائزون:

هسته ی اصلی مجموعه ی فائزون،‌ از ابتدا با هدف پیگیری تخصصی امر تعلیم و تربیت در حوزه ها و شاخه های مختلف، با لحاظ 4 رویکرد کلان و محوری، فعالیت خود را آغاز کرده است.

- تمرکز بر مبانی، تعالیم و شاخص های اسلامی در امر تربیت

- تمرکز بر منویات و چهارچوب اهداف برخاسته از اندیشه های انقلاب اسلامی

- مطالعه و پژوهش مبنایی در امر تعلیم و تربیت، با رویکرد عملیاتی و ناظر به اجرا

- توجه ویژه به دو فضای اختصاصی “آموزش علوم انسانی” و “تعلیم و تربیت دختران”.  

به لطف خداوند، بر مبنای همین رویکردهای کلان، مرکز تخصصی آموزش علوم انسانی فائزون، به عنوان یک دبیرستان غیردولتی دخترانه تشکیل شده و هم اکنون با توجه به سوابق و افتخارات آموزشی و فرهنگی کسب شده تا کنون، به عنوان یکی از موفق ترین گروه های آموزش علوم انسانی در کشور به فعالیت خود ادامه می دهد. ناظر به اهداف و برنامه های پژوهشی مورد نیاز این مرکز، یک مرکز پژوهشی تحت عنوان “مرکز پژوهشی فرآیندهای آموزش در علوم انسانی” نیز در همین مجموعه تشکیل شده و تاکنون پژوهش های قابل توجه و مثمرثمری در حوزه های کلان و خرد آموزشی در فضای علوم انسانی انجام داده است. اطلاعات بیشتر را می توانید از سایت روبرو دریافت نمایید: www.faezoun.ir

در ادامه ی این مسیر، با هدف تأسیس مرکز پیش دبستانی و دبستان دخترانه ذیل همین چهارچوب فکری، از حدود 2 سال گذشته مطالعات بنیادی و پژوهش های میدانی و مصداقی متعددی کلید خورده و به لطف خداوند، با کمک اساتید و متفکرین برجسته ی دانشگاهی و با استفاده از تجربیات و سوابق علمی و اجرایی بسیاری از گروه های همسو و همچنین با رصد انواع رویکردها و نظریات علمی و اجرایی موجود در این حوزه، تا کنون منظومه ی نسبتاً منسجم و کارآمدی حاصل شده است که شامل مبانی فلسفی، مبانی و ساختارهای اجرایی، آسیب شناسی و رصد موضوعی و تشکیل کارگروه های مختلف مصداقی است. این مسیر مطالعاتی، همزمان با پیگیری مقدمات اجرایی، همچنان ادامه خواهد داشت.

اکنون در این فاز از مطالعات، امیدواریم بتوانیم با برگزاری چند دوره ی آموزشی - پژوهشی، در قالب هم اندیشی و همفکری های علمی و مباحثات گروهی، بخشی از این نتایج را با علاقه مندان و فعالان این حوزه به اشتراک گذاشته و ضمن برقراری ارتباطات کاری با آن ها، ساختار اجرایی، مجموعه ی دبیران و پژوهشگران مورد نیاز برای گروه را تکمیل نماییم.

برنامه ی اجرایی دوره ی آموزشی - پژوهشی "نظام تعلیم و تربیت کودک و نوجوان"

اولین دوره ی آموزشی - پژوهشی در این چهارچوب، به موضوع “مبانی فلسفی تعلیم و تربیت کودک” خواهد پرداخت. در این دوره که در قالب سه همایش یک روزه، با حضور پژوهشگران و اساتید مبرز دانشگاهی برگزار خواهد شد، ضمن بررسی نقش و جایگاه مبانی فلسفی در فرآیند تعلیم و تربیت، ساختار و رویکرد منتخب در حوزه ی مبانی “هستی شناختی”، “انسان شناختی” و “معرفت شناختی” تعلیم و تربیت کودک به شکل دو سویه و همراه با نقد و مباحثه تشریح خواهد شد. در کنار این بخش، نتایج پژوهشی کارگروه “روان شناسی کودک” به عنوان یکی از کارگروه های مطالعات موضوعی مرکز، در چند بخش مجزا برای مخاطبان شرح داده می شود. ضمناً نتیجه ی رصد و مطالعه ی میدانی با موضوع “آسیب شناسی مهدهای کودک و مراکز تعلیم و تربیت کودک در کشور” نیز در یک جلسه ارائه خواهد شد.

در پایان دوره، ضمن برگزاری یک آزمون تحلیلی، به مشارکت کنندگان در این دوره، گواهی و مدرک رسمی ارائه می شود. ضمناً از میان مخاطبین، برای تکمیل کادر دبیران، مدیران و فعالان اجرایی و پژوهشگران مورد نیاز مرکز گزینش صورت خواهد گرفت.

در پایان هر روز از دوره، مجموعه ی مفاد آموزشی در قالب جزوه های مکتوب و مدون به مخاطبین ارائه خواهد شد.

دوره ی دوم، یک دوره ی اجرایی است که در یکی از مراکز تعلیم و تربیت کودک به صورت آزمایشی برای مخاطبین منتخب برگزار شده و ضمن این دوره ی چند ماهه، مجموعه ی آموزشی دوره ی سوم، شامل نتایج مطالعات کارگروه های موضوعی دیگر، مانند کارگروه “سلامت ، تغذیه و کودک”، کارگروه “رسانه و کودک”، “کارگروه نظامات درسی” و ... به مخاطبین ارائه خواهد شد.

شرکت در دوره به صورت غیرحضوری و اینترنتی:

به منظور توسعه ی گستره ی مخاطبین این دوره و ایجاد امکان دیگری برای نقد و بررسی مطالب، امکان شرکت در بخشی از دوره به صورت غیرحضوری و مجازی نیز فراهم شده است. کسانی که به صورت مجازی در این دوره شرکت می کنند، در پایان هر روز از همایش، ضمن دریافت فایل های صوتی، جزوهی مکتوب مربوط به مباحث را دریافت کرده و می توانند از طریق ایمیل، نکات و دیدگاه های خود را با دیگر دوستان در میان بگذارند. در پایان همایش سوم نیز، به صورت مجازی در آزمون مربوطه در سایت مجموعه شرکت کرده و مدرک دوره ی مجازی را دریافت خواهند کرد. اگرچه سطح و کیفیت آموزش و ارتباطات در شرایط حضوری، بسیار متفاوت خواهد بود. هدف از این کار، برقراری امکان ارتباط گسترده تر با علاقه مندان، فعالان و صاحب نظران این حوزه است و امیدواریم بتوانیم از این طریق، شبکه ی ارتباطاتی میان فعالان حوزه ی تعلیم و تربیت کودک را توسعه دهیم.

نحوه ی ثبت نام:

علاقه مندان می توانند تا پایان روز سه شنبه، 22/02/94، فرم موجود در انتهای همین صفحه را، جهت شرکت در دوره تکمیل نمایند.

جهت هماهنگی ها و یا پرسش های دیگر، می توانید با این شماره تلفن تماس بگیرید: 09127791167

تاریخ و ساعت:

این دوره، در قالب سه همایش یک روزه، در روزهای “بیست و چهارم”، “بیست و هشتم” و “سی و یکم” اردیبهشت ماه 94 برگزار خواهد شد.

همایش ها از ساعت 9 صبح آغاز شده و تا ساعت 16:30عصر ادامه خواهند داشت.

مکان برگزاری:

همایش ها در یکی از سالن های “دانشگاه صنعتی شریف” برگزار خواهد شد. سالن غذاخوری و مسجد دانشگاه شرایط لازم برای میزبانی از عزیزان در این دوره را خواهد داشت.

مهد کودک در حاشیه ی همایش:

این دوره مخصوص بانوان بوده و مادران می توانند به همراه فرزندان خود در این دوره شرکت کنند. مکان و شرایط مناسبی در قالب یک مهد کودک در حاشیه همایش فراهم شده است که کودکان می توانند در کنار هم و تحت مدیریت مربیان، روزهای همایش را با بازی و سرگرمی سپری کنند. اگرچه جهت حفظ تمرکز و توجه شرکت کنندگان، ترجیح بر این است که حتی الامکان از به همراه آوردن کودکان خودداری شود.

پذیرایی و ناهار:

پذیرایی و وعده ی ناهار و همچنین فرصت کافی برای استراحت و اقامه ی نماز و ... در برنامه ی همایش تنظیم شده است.

هزینه ی شرکت در دوره:

جهت تأمین هزینه های دوره، مبلغی از هریک از داوطلبان اخذ خواهد شد. چون هدف از دریافت این مبلغ، صرفاً تأمین هزینه ها است، عدد نهایی وابسته به تعداد شرکت کنندگان خواهد بود.

هم اکنون برای شرکت در دوره به صورت حضوری، با لحاظ هزینه های اجرایی و علمی و در نهایت صدور گواهی و ارائه ی مدرک رسمی، برای هر نفر، 100 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

برای شرکت در دوره به صورت مجازی، دریافت جزوات و در نهایت شرکت در آزمون و دریافت مدرک و گواهی مخصوص دوره ی مجازی نیز، مجموعاً مبلغ 20 هزار تومان برای هر فرد در نظر گرفته شده است.

نحوه ی پرداخت هزینه:

از متقاضیان شرکت در دوره، خواهشمندیم ابتدا فرم زیر را تکمیل نمایند. در اولین فرصت، ضمن ارسال یک ایمیل فعال سازی برای ورود به صفحه ی اختصاصی برای هر فرد، به صورت پیامکی و ایمیلی در مورد نحوه ی پرداخت هزینه ی دوره و تأیید نهایی ثبت نام، با دوستان ارتباط برقرار خواهد شد.


نام *

نام خانوادگی *

سال تولد*

وضعیت تأهل*

مجرد متأهل

در صورت متاهل بودن، لطفاً در مورد جنسیت و سن فرزندان خود توضیح دهید*

شماره تلفن همراه*

شماره تلفن ثابت*

مدرک و رشته ی تحصیلی خود را با شرح مقاطع مختلف بیان کنید*

دانشگاه یا مدرسه علمیه محل تحصیل*

آیا سابقه ی پژوهش در حوزه ی تعلیم و تربیت داشته اید؟ اگر بله، لطفاً به صورت مختصر توضیح دهید*

آیا سابقه ی فعالیت فرهنگی و آموزشی داشته اید؟ لطفاً به صورت مختصر توضیح دهید.*

آیا به صورت مشخص، سابقه ی کار در حوزه ی تعلیم و تربیت کودکان داشته اید؟ لطفاً مختصر توضیح دهید*

متقاضی ثبت نام در دوره به صورت*

حضوری مجازی

لطفاً یک نام کاربری و رمز عبور برای ورود به صفحه ی اختصاصی خود انتخاب نمایید

پست الکترونیکی (به عنوان نام کاربری استفاده خواهد شد)*

کلمه عبور*

تکرار کلمه عبور*

تصویر امنیتی *